Dzwon obrotowy

Dzwony obrotowe do najwyższej jakości wykończeń
Technologia rozpylania dzwonem elektrostatycznym

Technologia rozpylania dzwonem elektrostatycznym

Rozpylanie przy pomocy dzwona to wysoce energetyczny proces pozwalający tworzyć drobinki farby o optymalnym rozmiarze do aplikacji. Farba wstrzykiwana przez centralny wtrysk rozprasza się od centrum do krawędzi dzwona obracającego się z wysoką prędkością (najczęściej od 25 do 70 tys. obrotów na minutę. Siły odśrodkowe formują stróżki farby, które rozpylają się na drobinki w kontakcie z powietrzem. Rozpylony strumień farby jest formowany i transportowany przez powietrze formujące oraz wzbogacany o ładunek elektryczny w polu elektrostatycznym, co skutkuje wyjątkowo wysokim współczynnikiem przenoszenia.

Im większa jest lepkość farby, tym szybsze muszą być obroty dzwona, aby otrzymać drobinki o tym samym rozmiarze. Efekt wysokiego napięcia pomaga zmniejszyć rozmiary drobinek i uzyskać jednolitą powłoką w warunkach mokrych, a także preferowaną orientację płatków metalu na malowanym elemencie, dzięki wirującemu powietrzy formującemu.

Jak to działa?

Napędzana powietrzem turbina porusza dzwon z dużą prędkością obrotową proporcjonalną do natężenia powietrza i ciśnienia. Odczyt prędkości obrotowej jest prosty dzięki pomysłowej analizie częstotliwości dźwięku Sames (precyzyjny i niezawodny pomiar) lub alternatywnie, konwencjonalnemu rejestratorowi sygnału optycznego (podatny na kurz i zabrudzenia farbą).

Lekki dzwon jest precyzyjnie wyważony, aby mógł osiągać wysokie prędkości obrotowe. Produkowany z najwyższymi standardami precyzji, znanymi z przemysłu kosmicznego i lotniczego, jest wykonany z aluminium lub tytanu.

Projektując własne turbiny SAMES KREMLIN ma pełną kontrolę nad wydajnością rozpylaczy.

PERFEKCYJNA jednolitość powłoki

Dzwon zapewnia jednolitość wielkości drobinek farby, która gwarantuje najwyższą jakość wykończenia.

UNIWERSALNOŚĆ

Zależnie od reologii farby, wielkości strumienia i wymaganego stopnia rozpylenia, możemy dobierać odpowiednie dzwony o średnicach od 35 do 80 mm o wklęsłym lub rozszerzającym się kształcie.

 

DŁUGA ŻYWOTNOŚĆ dzwona

Pierwszy poziom dzwonów przystosowanych do pracy w wysokiej prędkości jest wykonany z aluminium, które jest lekkie i kompatybilne z większością farb. Dla jeszcze większej żywotności dzwona i pracy z wyspecjalizowanymi produktami Sames zaleca dzwony wykonane z tytanu, które charakteryzują się jeszcze lepszą odpornością na ścieranie. Dystrybutory wszystkich dzwonów są wykonane z tytanu.

Efekt metaliczny

Efekt metaliczny

W warstwach bazowych i wykończeniowych efekt metaliczny możemy uzyskać wykorzystując efekt elektrostatyczny i niską prędkość cząsteczkową w technologii rozpylania dzwonem. W polu magnetycznym płatki metali orientują się w jednym kierunku i tracą właściwości odbijające światło w tworzonej powłoce. Zaprojektowaliśmy specjalne systemy wykorzystujące efekt osłony powietrznej, dużą prędkość obrotową i szeroką średnicę dzwonu. Pozwalają one osiągać efekty podobną jakość w kontekście koloru, jak w przypadku malowania pistoletem, ale jednocześnie korzystać z zalet wysokiego współczynnika przenoszenia i jednolitej powłoki oferowanych przez dzwon.

Rozproszenie wielkości kropelek w ujęciu ilościowym i objętościowym. Średnia średnica D10 to około 29µm dla pistoletu w zadanych warunkach Rozproszenie wielkości kropelek w ujęciu ilościowym i objętościowym. Średnia średnica D10 to około 29µm dla pistoletu w zadanych warunkach

Ekwiwalentne rozproszenie kropelek

Better droplet dispersion with Bell Rozproszenie wielkości kropelek w ujęciu ilościowym i objętościowym. Średnia średnica D10 to około 29µm dla dzwonu osiągającego takie same rezultaty, jak pistolet w warunkach testowych.

Aplikacje HIGH Flow Bell

Aplikacje HIGH Flow Bell Dzięki wysokiej prędkości obrotowej możemy kontrolować wielkość cząsteczek i uzyskiwać dobrą jakość wykończenia przy najwyższym możliwym natężeniu przepływu wymaganym do danej produkcji (do 1000cm3/min w niektórych przypadkach).